V úterý 28. 2. 2023 jsme se vydali do Brna, kde nás čekaly výukové programy ve “Středisku ekologické výchovy”, stanoviště Hlídka pod brněnským hradem Špilberk.

Prvňáčci absolvovali program s názvem Zimní ptačí svět. Seznámili se s velkým množstvím ptáčků žijících  ve volné přírodě. Mnohé z nich již poznali – např. vlaštovky, jiřičky, sýkorky, vrabce, datly, strakapoudy, kukačky, špačky, vrány a havrany. Spousta dalších pro ně byla doposud neznámých – stehlík, hýl, brhlík, drozd, pěnkava…..

Vyslechli krátkou pohádku o tom, proč ptáci odlétají na zimu do teplých krajů, a jak přežívají zimu ti, kteří u nás zůstanou.

Děti si na ptáčky také zahrály a společně vytvořily krmítka, která pak venku zavěsily na keříky. Potom si venku zkusily určit, jak jednotliví ptáci přečkají zimu.

Každý si domů přivezl vybarveného ptáčka, kterým v pracovních činnostech uděláme strom a zvířecí pexeso, které si spolu zahrajeme.

Žáci druhého a čtvrtého ročníku se zúčastnili programu Zvířátka na Hlídce. V první části se seznámili s mnoha zvířaty, která na Hlídce chovají. Také se dozvěděli mnoho nových informacích a zajímavostí z jejich života.

Ve druhé části se žáci přesunuli ven, kde se seznámili s chovem králíků. Ve dvojících si také vyzkoušeli králíky nakrmit a správně držet.

Celý program byl zaměřen na fyzický kontakt se zvířaty a budování vztahu k nim.

Oba programy byly velmi poučné a všem se moc líbily.